Toredate ettevalmistustega suutsime pühad kaunilt vastu võtta.
Valmistasime lastega jõulukrässusid, mis jäid kaunistama koridori lage. Vanasti torgati vilja-või heinakõrred kartulisse, meie läksime kergemat teed pidi ja kasutasime vana plastiliini.
Juhani pere abiga jõudis rühma imekaunis kuusk, mille lapsed suurima rõõmuga kohe ära ehtisid.
Kuuse alla meisterdasime samblast mehikesed, kes pühadeks koju jõudsid. Lapsed värvisid tammetõrud, kastanimunad silmadeks ja ninaks ning tegid vanast riidetükist PVA liimiga mehikesele mütsilotu.
Lugedes Jõuluraamatust juttu "Sebastiani jõulupalavik" märkasime, et ka meil on kirjad jõuluvanale kirjutamata ja kuna kirjutamisega on meile veel nagu on, otsustasime seekord kirjale soovid hoopis kleepida. Selleks olid abiks põrandatäis ajakirju ja pilte. Kõige pealt joonistasid lapsed pildile jõuluvana koos kingikotiga, kuhu nad oma soovid siis hiljem kleepima pidid. Nii mõnelgi ei paistnud joonistus kingikuhja alt välja ja siis me arutasime kui palju kinke on jõuluvanalt mõistlik soovida, sest lapsi on ju üle maailma nii palju, kes teda enda juurde ootavad.
Traditsiooniliselt toimus igal jõulukuu esmaspäeval saalis advendihommik, kus päkapikud lugesid jõulumuinasjutte. Sel pildil jõudsime meie esimesena saali.
Iga päev käis uneajal rühmas päkapikk, kes tõi midagi rühma, kas mõne mängu, kommi vms. Kingikoti avasime alati ühiselt, tänutäheks lugesime päkapikule luuletuse või laulsime, eriti tore oli kotil trummi mängida.
Päev enne jõulupidu küpsetasime lastega piparkooke. Igaühel oli oma rull ja vormid, et ei oleks tühja ootamist. Eks kodused harjutused köögis ja lasteaias toimunud küpsetamised on meie lapsed osavateks küpsetajateks muutnud, igaüks nohistas vahvaid piparkooke teha. Piparkooke tuli lausa mitu kausitäit, mida sööme veel uuel aastalgi.
Et igavaks ei läheks, zongleeris Rita vahelduseks taigna pätsikestega.
Esmaspäevane mutifilmi vaatamine. Seekord tutvustas Jänku Juss meile jõulutoite, mida peopäeval lõunalauas ka ise sõime.
'
Kuigi laud sai kaetud nii, et igaühe ette sattuks erinevaid maiustusi, tundus ikkagi, et sõbra ees on paremad palad. Ja nii meie õpetajad siis toimetasime, ikka kausike siia ja sinna.
Kristofer Robin kutsus ka venna peolauda, kuna temal jäi oma jõulupidu reisi tõttu ära.
Kui suurem isu möödas, tutvustasin lastele vanu majapidamise vahendeid, mille olin kodust kaasa võtnud. Näitasin kuidas kasutati söetriikrauda, kuhu vanasti pandi kuumad söed sisse, kuna elektrit talumajades veel polnud.
Lõunaoodet oodates said kõik lapsed katsuda kui raske on vana triikraud. Selgus, et vanasti pidid perenaised tugevad olema.
Hoolimata suurest ja magusast peolauast jagus lastel isu ka traditsioonilise eesti jõulutoidu söömiseks. Lapsed näitasid, et saavad kenasti hakkama noa-kahvli kasutamisega.
Ja kätte jõudiski imeline jõuluõhtu. Esitasime vanematele õpetaja Marise abi ja eeslaulmisega lavastuslikus vormis etteaste "Jõuluõhtu Nurmenuku talus", mis oli läbi pikitud vanarahva salmide ja lauludega.
Eeskava lõpetas muhe jõuluvana Uno, kes lastele kinke tuli tooma ja meile oma jõulumuinasjutu rääkis. Peale esinemist saalis said lapsed vanematega nautida hommikust peolauda rühmaruumis.
Peale peonädalat olid meil rühmad koos ning õed-vennad koos meiega. Aega mängimiseks, joonistamiseks jagus kõigile.
Kirja pani õpetaja Kaia
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar